Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy, Oddział Górnośląski im. St.Doktorowicza-Hrebnickiego
fax (32) 296 48 48
Oddział Górnośląski jest jedną z najstarszych regionalnych placówek Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego. Prowadzi badania geologiczne, hydrogeologiczne, geośrodowiskowe oraz wypełnia statutowe obowiązki państwowej służby geologicznej i państwowej służby hydrogeologicznej zarówno na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego i obszarów przyległych jak i w innych rejonach Polski w ramach prac kartografii seryjnej.
Specyfika działalności Oddziału wynika z niezwykle skomplikowanej budowy geologicznej Polski Górnego Śląska i obszarów przyległych, bogactwa surowców mineralnych i wielowiekowych tradycji górniczych i działalności przemysłowej tego obszaru.
Zespół geologów z sekcji geologicznych badań regionalnych koordynuje i realizuje tematy badawcze dotyczące powierzchniowej i wgłębnej budowy geologicznej południowej i południowo-wschodniej Polski, a w szczególności Górnego Śląska i obszarów przyległych.
W zakresie geologii surowcowej podstawowym przedmiotem prac i badań Oddziału są złoża węgla kamiennego oraz metanu pokładów węgla na obszarach Górnośląskiego i Lubelskiego Zagłębia Węglowego, w tym:
- badania geologiczno-złożowe formacji węglonośnych karbonu
- poszukiwanie, rozpoznawanie i dokumentowanie złóż
- ocena perspektyw zasobowych i możliwości ich wykorzystania
- ocena wielkości emisji metanu z kopalń węgla kamiennego
- badania w zakresie gospodarki zasobami i ochrony złóż
W Oddziale wykonywane są również badania geologiczne i prace dokumentacyjne złóż polimetalicznych, w tym złóż miedziowo-molibdenowo-wolframowych utworów paleozoicznych okolic Zawiercia. Prowadzone są także prace związane ze złożami kopalin pospolitych regionu górnośląskiego i obszarów przyległych.
W Oddziale prowadzone są wszechstronne badania hydrogeologiczne, w tym przede wszystkim:
- Badania wodonośności utworów geologicznych wraz z opracowywaniem map oraz atlasów hydrogeologicznych w różnej skali.
- Koordynacja i opracowywanie Mapy hydrogeologicznej Polski w skali 1:50 000.
- Prowadzenie krajowego monitoringu sieci stacjonarnych obserwacji wód podziemnych oraz monitoringu jakości wód podziemnych
- Określanie wpływu działalności górniczej na jakość i ilość wód podziemnych.
- Wykonywanie badań chemizmu i jakości wód podziemnych oraz prognozowanie ich zmian.
- Opracowywanie projektów badań i dokumentacji hydrogeologicznych, w tym stref ochronnych zbiorników wód podziemnych i ich ujęć.
- Modelowanie hydrogeologiczne i hydrogeochemiczne, w tym migracji substancji ropopochodnych.
- Przygotowanie opinii i ekspertyz dla potrzeb administracji państwowej i samorządowej.