adres:
ul. Ratuszowa 11
03-450 Warszawa - Praga Północ
województwo: mazowieckie
powiat: Warszawa
NIP: 5250008850
rok założenia: 1956
telefony:
tel. (22) 619 22 41
fax (22) 619 29 47
email:główny adres kontaktowy e-mail do firmy
opis działalności:

Instytut Tele- i Radiotechniczny (ITR) jest kontynuatorem działalności naukowej Państwowego Instytutu Radiotechnicznego, mającego siedzibę w Warszawie przy ulicy Mokotowskiej 6, utworzonego w 1929 r. pod kierownictwem prof. dr inż. Janusza Groszkowskiego. Głównym zadaniem instytutu było prowadzenie prac naukowo-badawczych w dziedzinie radioelektroniki. W wyniku kolejnych przekształceń m.in.: w 1934 r. z połączenia z Laboratorium Teletechnicznym Ministerstwa Poczt i Telegrafów utworzony został Państwowy Instytut Telekomunikacyjny, z siedzibą przy ulicy Ratuszowej 11. W latach okupacji niemieckiej, na terenie Instytutu przy ul. Ratuszowej działał zakład "Werkstatt für Fernmeldetechnik". Po wojnie, w kwietniu 1945 r. Instytut wznowił działalność pod kierownictwem prof. Janusza Groszkowskiego. Wielokrotnie reorganizowany, w 1956 roku został przekształcony w Instytut Tele- i Radiotechniczny. 1 września 2007 r., na mocy rozporządzenia Ministra Gospodarki, został skonsolidowany z Przemysłowym Instytutem Elektroniki.


Obecnie ITR jest  instytutem badawczym pierwszej kategorii prowadzącym interdyscyplinarne badania naukowe i prace rozwojowe nad wysoko rozwiniętymi technologiami i aktywnie uczestniczącym w kluczowych zadaniach krajowego i europejskiego systemu innowacji.


Działalność Instytutu skoncentrowana jest wokół dwóch priorytetowych kierunków:

  • teleinformatyczne systemy wspomagania decyzji na potrzeby sterowania i kontroli złożonych układów infrastruktury przemysłowej, poprawy jakości energii oraz podniesienia bezpieczeństwa w energetyce,
  • integracja zaawansowanych technologii elektronicznych na rzecz zastosowań przemysłowych, w tym nowych technologii wykorzystujących procesy cieplno-chemiczne, procesy oparte na technologii próżniowej, technologie piezoelektryczne i ultradźwiękowe, wiązki elektronowe dużej mocy oraz technologie montażu elektronicznego i płytek drukowanych.

Przyjęty kierunek rozwoju produktów Instytutu dla energetyki, zwłaszcza nowego segmentu inteligentnych systemów  zabezpieczania, sterowania i pomia­rów, bazujących na najnowszych technologiach informatycznych i elektronicznych jest ściśle związany z potrzebami rynku, w tym z wymaganiami stawianymi przez czołowych producentów  nowych rozdzielnic średniego i niskiego napięcia.


W przemyśle wydobywczym, metalurgicznym i budownictwie Instytut pełni wiodącą rolę w zakresie wdrażania nowoczesnych urządzeń cieplno-chemicznych (aparatura, analizatory parametrów fizyko-chemicznych paliw stałych). Opracowane urządzenia zostały zastosowane w wiodących laboratoriach badawczych i przedsiębiorstwach polskich i zagranicznych Europy, Azji i Afryki.


ITR jest jedynym ośrodkiem w Polsce, gdzie są opracowywane i wdrażane podzespoły wykorzystujące technologie próżni. Prowadzone są badania związane z komorami próżniowymi, technologią elektronowiązkową (spawanie w próżni wiązką elektronów) oraz spektrometrami mas.


Od ponad 30 lat ITR jest w Polsce pionierem we wdrażaniu innowacyjnych technologii związanych z obwodami drukowanymi oraz montażem podzespołów elektronicznych, w tym podzespołów miniaturowych. Są to między innymi: technologie wbudowywania elementów rezystywnych i pojemnościowych wewnątrz płytki drukowanej, ekologiczne materiały i technologie montażu podzespołów elektronicznych na płytkach drukowanych o wysokiej gęstości upakowania, nanomateriały stosowane w pastach lutowniczych.


Instytut jest jednostką notyfikowaną przez Komisję Europejską o numerze 1941. Instytut wdrożył, utrzymuje i doskonali System Zarządzania Jakością, zgodny z normą PN-EN ISO 9001:2009.

EDYCJA DANYCH »
zamknij okno
cookie Zmień ustawienia Cookies